Czym zaskakuje indonezyjska kuchnia?
Podróżując w dalekie azjatyckie kraje nie możemy się doczekać spotkania z lokalną kulturą i zwyczajami, obserwowania zupełnie odmiennych od nas ludzi oraz spróbowania specjałów kuchni. Bardzo często to właśnie te kulinarne podróże są powodem do wizyty w danym kraju. Jednym z bardzo interesujących miejsc na świecie jest Indonezja – państwo wulkanów i świątyń. Czy zaskoczy nas również kulinarnie?
Tygiel kulturowy
W Indonezji mieszka około 260 milionów ludzi. Dzielą ze sobą przestrzeń na ponad 17 tysiącach wysp i wysepek, z czego co trzecia jest bezludna. Nietrudno się więc domyślić, że niektóre z nich będą przeludnione, jak np. Jawa (ok. 130 milionów mieszkańców). Każda wyspa to również swoista enklawa, a mieszkańcy pielęgnują lokalne tradycje i zwyczaje, w tym i te kulinarne. Jednak niezależnie od tego, w jakim miejscu Indonezji się znajdziemy, na pewno na talerzu wyląduje nam ryż! Zwłaszcza w odmianie jaśminowej, która słynie ze wspaniałego aromatu i delikatnego smaku, a przywędrowała do tego kraju wraz z chińskimi kupcami. Oprócz wspomnianego już wyżej kulinarnego zróżnicowania regionalnego, w kuchni indonezyjskiej można znaleźć silne wpływy z kuchni arabskiej, chińskiej i indyjskiej.
Podstawy kuchni indonezyjskiej
Ryż znajduje się w czołówce najpopularniejszych zbóż uprawianych i spożywanych przez człowieka. Co ciekawe, w Indonezji dostaniemy miseczkę ryżu zamiast frytek do każdego zestawu w sieciówkach McDonalds czy KFC! Za frytki trzeba dopłacać. Z ryżu robi się zdecydowaną większość potraw i przystawek, a najpopularniejszą z nich jest smażony ryż. Indonezyjczycy potrafią jeść smażony ryż nawet trzy razy dziennie, a dla urozmaicenia zamieniają ryż na makaron sojowy. Produkty z soi są również często tutaj spotykane, oprócz makaronu np. w postaci serka tofu lub kotlecików. Wegetarianie nie powinni być rozczarowani.
Do ryżu podaje się najczęściej soczyste i aromatycznie doprawione mięsa albo owoce morza oraz kolorowe sałatki warzywne. Popularnością cieszą się indonezyjskie sosy i pasty, godnym uwagi jest sos z orzeszków ziemnych albo pasta krewetkowa. Ich smak jest nie do pomylenia z żadnym innym.
Jak się gotuje?
W Indonezji do obróbki termicznej potraw najczęściej stosuje się pożyczone z kuchni chińskiej woki. Dzięki temu jedzenie zachowuje więcej witamin równocześnie będąc smacznym i chrupkim. Poza tym bardzo często gotuje się też na parze albo węglowym grillu. Po samym sposobie gotowania widać, że ta kuchnia należy do zdrowych kuchni!
Problematyczne nazwy
Jako turyści nieznający języka indonezyjskiego możemy mieć nie lada problem, jeśli znajdziemy się w restauracji oddalonej od głównego szlaku turystycznego. Bo o ile w dzielnicach dla odwiedzających dostaniemy menu w języku angielskim albo chociaż obrazkowe, to w zwykłej jadłodajni tego nie uświadczymy. Dlatego by ułatwić sobie życie warto nauczyć się nawet kilku kulinarnych sformułowań, które na pierwszy rzut oka z niczym nie będą się nam kojarzyć. Ale po kilku dniach intensywnej nauki wchodząc do restauracji na pewniaka zamówicie np. rawon albo bakso.
Uliczne przysmaki
Po zaaklimatyzowaniu się w indonezyjskiej rzeczywistości nie odmawiajcie sobie jedzenia sprzedawanego na targowiskach albo na ulicy. Dzięki temu na pewno poznacie zaskakujące połączenia i nowe smaki. Życzymy smacznego!