Podróż do mistycznej Birmy

Birma to wyjątkowy kraj - przepełniony tajemniczością, magią, mistycyzmem buddyjskich świątyń, starożytnymi tradycjami i oczywiście piękną przyrodą. Podczas podróży do tego niezwykłego kraju podziwiać można szczerozłotą pagodę Shwedagon, cztery tysiące świątyń Baganu, odkrywać tajemnice jeziora Inle, a także odpoczywać na pięknych, białych plażach morza Andamańskiego.

Birma

Z Tajlandii do Birmy

Pierwszym punktem na mapie podróży jest Bangkok, stolica Tajlandii, w którym nowoczesność łączy się z historią. Szalone życie nocne z jednej strony, a innym razem zwiedzanie świątyń, w których mnisi zatopieni są w gorliwej modlitwie… Nowoczesne centra handlowe kontrastują tutaj z ulicznymi, niezwykle egzotycznymi straganami.

 

Mandalay

Kolejnym przystankiem jest już Birma, która obecnie nosi nazwę Mjanma. Kraj przez wiele lat nieco zapomniany przez resztę świata. W wielu miejscach wygląda tak, jakby czas zatrzymał się na latach 60-tych ubiegłego wieku. Położone nad rzeką Irawadi miasto Mandalay, będące ostatnią stolicą królestwa Birmy, kusi wieloma atrakcjami. Znajdziemy w nim jedno z trzech najświętszych miejsc w całym kraju – pagodę  Buddy Mahamuni, przepiękne wzgórze Mandalay Hill, a na nim wiele świątyń, wśród których wyróżnia się pagoda Kuthodaw zwana Największą Księgą Świata.Na przedmieściu Mandalay,  w Amarapurze, mieści się klasztor Mahaganyong, a także U bein, który jest najdłuższym mostem tekowym na świecie.

 

Bagan

Kolejnym miastem na trasie podróży jest Bagan (Pagan) z niezapomnianym widokiem na cztery tysiące świątyń rozlokowanych na rozległej równinie! Wschód słońca w tym zakątku jest szczególnie imponujący i na bardzo długo zapada w pamięć. Warto go podziwiać w jednej z licznych świątyń.

 

Jezioro Inle

W dalszej części birmańskiej przygody warto postawić na rejs po jeziorze Inle. Jego wody „usłane” są pływającymi ogrodami, a brzegi otoczone domami rdzennych mieszkańców. Domy owe osadzone są na palach, tuż nad taflą jeziora. Przez całą podróż towarzyszyć nam będzie tajemnicza mgła. Nad jeziorem położone jest niewielkie miasteczko Indein, a w nim wyjątkowa pagoda Shwe Indein, a także lokalny trag, na którym okoliczni mieszkańcy sprzedają swoje plony. Ponadto zobaczyć można również pagodę Phaung-daw-Oo z wytresowanymi przez mnichów kotami, które są jedną z największych atrakcji tego miejsca.

Kolejnym punktem na trasie podróży jest Zatoka Bengalska, w której czekają na przybywających rajskie plaże otoczone wielkimi palmami kokosowymi, gdzie wypoczywać można w wygodnym hamaku. Ostatnim punktem podróży jest Rangun z przepiękną, kolonialną architekturą i egzotycznymi targowiskami.

Kategorie: Birma,