Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Indonezji?

Planujesz wykorzystać swój urlop na wakacje w Indonezji? Czy ta podróż będzie twoją pierwszą podróżą do tego wyspiarskiego kraju i/albo do krajów Dalekiego Wschodu? Jeśli tak, jest kilka rzeczy, o których powinieneś pomyśleć odpowiednio wcześniej. Dzisiaj opowiemy o dokumentach, jakich potrzebujesz by przebywać na terenie Indonezji, obowiązkowych szczepieniach i lekach, jakie warto mieć przy sobie. 

Najlepsze hotele na bali.


Kwestia pierwsza, dokumenty
W skrócie: wiza, paszport i wydrukowany bilet powrotny należą do podstawowego zestawu każdego turysty. Ponadto warto mieć przy sobie międzynarodowe prawo jazdy (oraz polskie prawo jazdy do wglądu), ubezpieczenie podróżne (numer zapisany w miejscu, do którego zawsze mamy dostęp) oraz kartę płatniczą w dolarach amerykańskich lub euro. Dowód osobisty i wszelkie legitymacje zostawmy w domu, bo nie są one respektowane. 
Zacznijmy od wizy. Każdy obywatel Polski ma obowiązek posiadać wizę przekraczając indonezyjską granicę. Wizę turystyczną dostaniesz na większości międzynarodowych lotnisk za 25 USD na 30 dni. Za kolejne 25 USD w dowolnym urzędzie imigracyjnym przedłużysz ją na kolejne 30 dni. Jeśli twoja podróż po tym kraju będzie trwała dłużej niż 60 dni, powinieneś złożyć wniosek o wizę w Ambasadzie Indonezji w Warszawie. Paszport powinien być ważny minimum na 6 następnych miesięcy w momencie ubiegania się o wizę. Jeśli zaś chodzi o wydrukowany bilet powrotny, nie ma reguły, ale zdarza się, że zostaniesz o niego poproszony na lotnisku bądź w urzędzie imigracyjnym.
Dodatkowo, dla bezpieczeństwa i własnego komfortu, zeskanuj wszystkie swoje dokumenty (w tym cały paszport, a nie tylko stronę ze zdjęciem) i wyślij na maila do siebie oraz do bliskiej osoby. W razie jakiejkolwiek przykrej sytuacji (zgubienie, zniszczenie lub kradzież) posiadając ich kopie nie będziesz anonimowy, szybciej będziesz mógł je odtworzyć oraz wydostaniesz się z kraju.

Kwestia druga, szczepionki
Podróżując do Indonezji powinieneś odpowiednio wcześniej uzupełnić ewentualne braki w książeczce szczepień. Obowiązkowe jest posiadanie ważnego szczepienia przeciwko WZW typu A – w razie spożycia zakażonego jedzenia lub wody (w Indonezji pijemy wodę JEDYNIE butelkowaną) oraz B (na wypadek jakiejkolwiek interwencji chirurgicznej, tatuowania, piercingu, kontaktu z zakażoną krwią lub kontaktom seksualnym) i zestawu szczepień na choroby zakaźne typu błonica, tężec, dur brzuszny, różyczka. Ponadto, dobrze jest zaszczepić się na wściekliznę na wypadek kontaktu nie tylko z dzikimi zwierzętami, ale też tymi „oswojonymi” przez turystów. 
Kolejną istotną sprawą są komary. Komary w Indonezji przenoszą różnego rodzaju niebezpieczne dla człowieka choroby, w tym malarię i japońskie zapalenie mózgu. I o ile ryzyko zarażenia się malarią występuje w części wysp, dużo groźniejsze jest japońskie zapalenie mózgu. Bo o ile w 99% przebiega ono zupełnie bezobjawowo i mija po kilku dniach, zdarzają się przypadki śmiertelne. Na szczęście opracowano przeciwko tej chorobie bardzo skuteczną szczepionkę, jedna dawka kosztuje ok. 400 złotych. 

Kwestia trzecia, leki
Oprócz podstawowego zestawu leków (tabletki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, przeciwgorączkowe itd), warto się skonsultować w kwestii przyjmowania leków przeciwmalarycznych. Zabierzcie ze sobą też środki do dezynfekowania ran, wody oraz maść tribiotyk.

Kategorie: Indonezja,