Geografia Birmy

Birma (Mjanma) jest państwem położonym w Azji Południowo-Wschodniej. Mieści się ona na Półwyspie Indochińskim, nad Zatoką Bengalską oraz Morzem Andamańskim. Birma graniczy z takimi państwami jak Tajlandia, Laos, Bangladesz, Indie, Chiny.

Geografia Brimy

Birma w liczbach

Birma jest drugim (po Indonezji) największym krajem znajdującym się we wspomnianej Azji Południowo-Wschodniej. Jest to kraj nieco ponad dwa razy większy od Polski, bowiem rozciąga się na powierzchni 678,5 tys. km², co daje mu 40. pozycję na liście największych krajów świata. Państwo to liczy ponad 55 mln obywateli. Linia brzegowa Birmy wynosi 1930 km. Rozciągłość południkowa sięga blisko 2000 km, zaś równoleżnikowa 910 km. W najwęższym miejscu (na Półwyspie Malajskim) Birma jest szeroka na niespełna 90 km.

 

Rzeźba terenu

Birma to kraj górzysty. Tereny o typowo górskim charakterze spotkać można w części zachodniej, wschodniej oraz północnej. Z kolei południe kraju ma charakter nizinny. Na zachodzie Birmy wznoszą się Góry Zachodniobirmańskie, których najwyższy szczyt Sarameru osiąga wysokość 3825 m n.p.m. Jest on szczytem granicznym, który wznosi się przy granicy z Indiami

W części północnej kraju znajduje się wyżynno-górzysty teren Szan, gdzie najwyższy szczyt o nazwie Loileng osiąga wysokość 2745 m n.p.m. Zdecydowanie zaś najwyższe góry znajdują się w części północnej, gdzie w górach Hengduan Shan wznosi się szczyt Hkakabo Razi liczący 5881 m n.p.m. Nad Zatoką Bengalską, w niedaleko wybrzeży Birmy, znajdują się dwie większe wyspy, Cheduba oraz Jnabie.

 

Położenie a klimat

Ze względu na położenie Birmy, większa część kraju znajduje się pod wpływem klimatu zwrotnikowego monsunowego. Warto zaznaczyć, iż na południu Birmy klimat charakteryzuje się wybitnie morską, wilgotną odmianą. Z kolei północne krańce kraju pozostają pod wpływem klimatu podzwrotnikowego w wilgotnej odmianie. Na nizinach temperatura dochodzi do 27 st. C, zaś na samym południu Birmy wzrasta ona do 32 st. C. W górach jest oczywiście dużo chłodniej – średnia temperatura wynosi około 10 st. C, zaś w najwyższych partiach gór, powyżej wysokości 4000 m n.p.m. występuje granica wiecznego śniegu. I tutaj jednak temperatura nie spada mocno poniżej zera, ale oscyluje w jego granicach. 

Kategorie: Birma,