Historia Birmy

Birma (Mjanma) jest bardzo starym, fascynującym krajem. Po raz pierwszy człowiek na tym obszarze postawił stopę prawdopodobnie około 400 000 lat p.n.e, z tego okresu pochodzą pierwsze ślady ludzkiej obecności na obszarze obecnej Birmy.

Historia

Historia bardzo dawna…

Nieco bardziej zaawansowane kultury pojawiają się tutaj około 11 000 p.n.e. Z kolei z tego okresu pochodzą między innymi naskalne malowidła w jaskiniach, które znajdują się w centralnej części kraju.

W późniejszych wiekach birmańskie ziemie zamieszkiwane były przez lud Pyu, którego największy rozwój datowany jest na IV wiek n.e., zaś jego upadek miał miejsce w IX wieku. Dolna Birma (południe kraju) zamieszkiwana była przez Monów tworzących miasta-państwa, wyznających głównie buddyzm przejęty z Indii. Ojcem narodu birmańskiego nazywany jest Anawrahta Minsaw, twórca królestwa Paganu, które było Pierwszym Imperium Birmańskim. Końcem XIII wieku królestwo to podbite zostało przez Mongołów.

Kolejne wieki to czas niemal bezustannych walk o władzę. Na krótko kraj został zjednoczony przez króla Bayinnaunga, któremu udało się stworzyć Drugie Imperium Birmańskie. Po jego śmierci nastąpił ponowny rozłam. Trzecie Imperium Birmańskie założone zostało przez Alaungpaya, który po podbiciu Monów koronował się na króla w roku 1754 roku.

 

Czasy kolonializmu

Pomimo tego, iż pierwsi Europejczycy pojawili w Birmie już w XV wieku, a byli nimi zarówno Francuzi, Holendrzy jak i Portugalczycy, kolonialny podbój kraju rozpoczął się w 1826 roku, kiedy to w pierwszej wojnie brytyjsko-birmańskiej wygrała Wielka Brytania. W roku 1853 zajęła ona Dolną Birmę, zaś w 1886 wcieliła Górną Birmę do Indii Brytyjskich. Od tego czasu wielokrotnie miały miejsce liczne wystąpienia przeciwko Brytyjczykom.

 

Druga wojna światowa

Japonia zaatakowała Birmę początkiem 1942 roku. Japonia pozostawiła Birmie stosunkowo dużą „swobodę”, jeśli chodzi o kwestię samodzielnego rządzenia. Dokładnie 1 sierpnia 1943 roku Birmę (wówczas występującą pod nazwą Bama) ogłoszono nawet formalnie jako niepodległe państwo, którego stolicą ogłoszono Rangun. Tak naprawdę jednak Japończykom chodziło wyłącznie o to, aby wywołać bunt wśród indyjskiej ludności wobec Brytyjczyków. Pomimo „niepodległości”, rząd birmański podlegał Japonii, a na ulicach Birmy wciąż przebywały japońskie wojska. 

W wyniku powstania w marcu 1945 roku przeciw Japonii, Japończycy ewakuowali się z Birmy. Zawarto sojusz z Wielką Brytanią. Ostatecznie Birma zyskała faktyczną niepodległość w 1948 roku.

 

Birma obecnie

Birma obecnie nie jest wolna od problemów, od przeszło pół wieku rządy sprawuje wojskowa junta, zwykli obywatele cierpią na tym i żyją w biedzie. Birma od jakiegoś czasu otwiera się powoli na turystów i bardzo dobrze, bowiem potencjał turystyczny ma ogromy. Chcąc choć odrobinę wspomóc właśnie tych zwykłych mieszkańców, a nie reżim, warto stawiać na prywatne hoteliki, transport czy lokalne biura podróży, aby wydane pieniądze trafiały właśnie do tych zwykłych ludzi.  

Kategorie: Birma,