Co warto zobaczyć w Bangkoku?

Bangkok można w jednej chwili pokochać za prawdziwie egzotyczny charakter i niesamowite zabytki, a w drugiej znienawidzić za wszechobecny chaos, hałas, zakorkowane ulice oraz smog. Stolica, a zarazem największe miasto Tajlandii skrywa przed turystami wiele atrakcji. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Kholongi
Nie bez powodu Bangkok nazywano w dawnych czasach „Wenecją Wschodu”. Istniał tu cały system wodnych kanałów transportowych, które tworzyły sieć komunikacyjną. Wraz z upływem czasu wiele z nich zostało zasypanych i przekształconych w zwykłe ulice. Niektóre jednak pozostały i dziś stanowią jedną atrakcji turystycznych Bangkoku. W centrum miasta najważniejszą trasą wodną jest Khlong Saen Saeb. W zachodniej dzielnicy miasta Thonburi, kholongi w dalszym ciągu pełnią rolę transportową. W jednej z wielu miejskich przystani turyści mogą wynająć hang yao, czyli typową podłużną łódkę.

Wielki Pałac Królewski
Na wschodnim brzegu rzeki Menam usytuowany został cały kompleks pięknie zdobionych budynków, które od XVIII do XX wieku stanowiły rezydencję króla Tajlandii. Dziś, imponujące przepychem, wnętrza pałacu służą, jako doskonałe tło dla ważnych uroczystości np. koronacji. Pałac otaczają mury obronne o długości 1900 metrów. Przy wejściu do środka obowiązują turystów podobne zasady, jak te przy wejściu do świątyni. Należy, zatem bezwzględnie zakryć ramiona oraz dekolt. Nie wypada również wchodzić do środka z odkrytymi nogami. Źle widziane są także zbyt obcisłe lub prześwitujące ubrania.

Świątynia Szmaragdowego Buddy
W skład kompleksu pałacowego Wielkiego Pałacu Królewskiego wchodzi także Wat Phra Kaew, będąca najważniejszą świątynią buddyjską w całej Tajlandii. Wewnątrz znajduje się mnóstwo złotych, srebrnych i kamiennych posągów. Jednak największe wrażenie robi na turystach Szmaragdowy Budda. To rzeźba wykonana z litego jadeitu. Ma 66 cm wysokości i przedstawia medytującego Buddę. Posąg pochodzi z XV wieku. Co ciekawe, przy okazji zmiany pory roku Szmaragdowy Budda zyskuje co roku nowe złote szaty. Zmienia je osobiście król Tajlandii. Przed wejściem do świątyni turyści koniecznie powinni zdjąć buty. To niepowtarzalna okazja do stąpania boso po srebrnej posadzce.

Khao San Road i Soi Rambuttri
Spacer ulicami Tajlandii może okazać się bardzo ciekawym doświadczeniem. Do najciekawszych uliczek tego miasta należy bez wątpienia Khao San Road, której nazwę można przetłumaczyć, jako „zmielony ryż”. Mnóstwo tu tanich hotelików, agencji turystycznych oraz garkuchni, gdzie zjemy tanie tajskie przysmaki. Wieczorem ulica zamienia się w miejsce tętniące życiem. Turyści znajdą na Khao San Road wiele dyskotek, barów, salonów masażu oraz ulicznych straganów. Nieco bardziej kameralny klimat panuje na Soi Rambuttri. Ta niedługa uliczka w kształcie podkowy położona jest równolegle do Khao San Road. Niewielkie knajpki i uliczne fast foody przyciągają turystów, którzy pragną skosztować tajskich specjałów np. chrząszczy, koników polnych czy jedwabników smażonych na głębokim tłuszczu.

Wat Suhat
Wśród budowli sakralnych w Tajlandii, jedną z najbardziej imponujących, a zarazem najstarszych jest Wat Suhat. Reprezentuje bardzo ciekawy styl architektoniczny Rattanakosin i charakteryzuje się niezwykle misternymi zdobieniami. Podziwiać tu można chińskie rzeźby z kamienia, wyjątkowe malowidła ścienne oraz posągi Buddy. Interesującym obiektem jest Wielka Huśtawka, która stoi przed wejściem do Wat Suhat. Pochodzi z 1784 roku i jest jednym z najważniejszych symboli Bangkoku. Huśtawka wykorzystywana była podczas odbywającej się co roku ceremonii Tri-Yampawai. Odbywał się w jej trakcie obrzęd ku czci boga Shivy. Widowisko było niesamowite. Na ponad 20-metrowej huśtawce bujało się po czterech mężczyzn. Ich zadaniem było złapanie worka z pieniędzmi, który wieszano na szczycie całej konstrukcji. Trudność polegała na tym, że mieli to zrobić za pomocą zębów. Niestety zdarzały się przy okazji wypadki śmiertelne, w związku z tym w 1935 roku praktyka ta została zakazana.

Dzielnice etniczne
Bangkok to wielki tygiel rozmaitych kultur i grup etnicznych. Szczególnie ciekawa jest Chińska Dzielnica. Jej uliczki wypełnione są licznymi sklepikami i kramami, na których kupić można chińskie artykuły. Turyści mogą zaopatrzyć się tutaj praktycznie we wszystko od złota i antyków, przez pamiątki, sprzęt elektroniczny i tkaniny, po herbatę i przyprawy charakterystyczne dla Dalekiego Wschodu. W Chinatown znajduje się nie lada atrakcja. To czterometrowy posąg Buddy znajdujący się w świątyni Wat Traimit. Zadziwia nie tylko swoimi rozmiarami. W całości wykonano go z czystego złota. Nie bez powodu Wat Traimit nazywana jest Świątynią Złotego Buddy. W Bangkoku istnieje również dzielnica indyjska, Little India, dzielnica japońska, Little Japan oraz enklawa społeczności arabskiej Soi Arab.

Kategorie: Tajlandia,