Co warto wiedzieć o pogodzie w Wietnamie?

Wybierając się na wyprawę do Wietnamu, warto nieco poznać jego geografię. Jest to ważne, bowiem klimat w tej części świata, klimat Wietnamu, a co za tym idzie, pogoda znacznie różnią się od warunków pogodowych, jakie panują w Polsce. Sama świadomość tego, że w Wietnamie „jest ciepło” to trochę za mało, aby przygotować się na taką podróż.

 

Podstawowe informacje

 

Wietnam jest państwem znajdującym się w Azji Południowo-Wschodniej, przylega on do wschodnich wybrzeży Półwyspu Indochińskiego. Gdyby tak nieco wysilić wyobraźnię, można by dostrzec, że kraj ten ma charakterystyczny kształt przypominający rozciągniętą literę S. Położenie oraz ukształtowanie powierzchni Wietnamu sprawiają, że kraj cechuje się kilkoma strefami klimatycznymi.

 

W północnej części Wietnamu występuje klimat podzwrotnikowy (subtropikalny) wilgotny. W centralnym Wietnamie na północ od przełęczy Hải Vân, a także na południu, tj. w delcie Mekongu i na półwyspie Ca Mau występuje klimat zwrotnikowy wilgotny (odmiana monsunowa). Z kolei w środkowym Wietnamie na południe od rzeczonej przełęczy występuje klimat zwrotnikowy z porą suchą i deszczową. Co informacje te oznaczają dla turysty?

 

Co należy wiedzieć o Wietnamie południowym?

 

Jako że na południu kraju występuje klimat zwrotnikowy wilgotny w odmianie monsunowej, niemal przez cały rok jest tam wyjątkowo upalnie! Odrobinę chłodniej (ale nadal gorąco) może być ewentualnie w okresie od listopada do stycznia. W zimie temperatura może osiągać od 20 do 30 stopni C, a latem przekraczać 40 stopni C.

 

„Standardowe”, znane nam pory roku w tym regionie nie występują. Można tu natomiast wyróżnić porę suchą (od grudnia do maja) oraz porę deszczową (od czerwca do listopada). Raczej nie poleca się wycieczek do tej części kraju w sierpniu, a nawet jeszcze we wrześniu, bowiem właśnie wówczas występują najbardziej obfite opady (szczyt pory deszczowej), co może wywoływać groźne powodzie.

 

Co należy wiedzieć o Wietnamie północnym?

 

W tej części Wietnamu już dość wyraźnie rysują się cztery pory roku. Najcieplej, a nawet dość gorąco, jest w okresie od maja do października (od 25 do 30 stopni C), nieco chłodniej do listopada do kwietnia (od 13 do 20 stopni C). Na północy panują zdecydowanie niższe temperatury niż na południu kraju. Jeżeli turysta pragnie wybrać się na poszukiwanie śniegu w Wietnamie, może go znaleźć wyłącznie właśnie na północy i to też, jeśli akurat dopisze szczęście, bowiem nawet w wysokich górach śnieg jest rzadkością.

 

Warto zapamiętać!

Nie jest sztuką, zwłaszcza gdy ma się wystarczające środki finansowe, wsiąść w samolot i przylecieć do Wietnamu na wakacje. Sztuką jest natomiast zorganizować wyjazd taki przy zachowaniu możliwie największych środków ostrożności i po prostu zdrowego rozsądku, bo przecież bezpieczeństwo jest najważniejsze, szczególnie jeśli na wypoczynek wybieramy się z rodziną.

Jeśli mamy możliwość i tylko od nas zależy to, kiedy wyjeżdżamy do Wietnamu, lepiej zrezygnować z wycieczki w okresie od kwietnia do listopada. Wówczas, przede wszystkim w rejonach przybrzeżnych, jest niebezpiecznie, bo jest to pora deszczowa i nietrudno paść ofiarą szalejących tajfunów. Największe zagrożenie występuje w sierpniu i wrześniu. Najniebezpieczniejsze tajfuny zdarzają się w delcie Mekongu, a jest to rejon wyjątkowo popularny turystycznie – przez wielu uznawany za jeden z najpiękniejszych zakątków w całym Wietnamie. Szczyt sezonu turystycznego w Wietnamie przypada na styczeń i luty. Jest to pora sucha, jest stosunkowo bezpiecznie.

Kategorie: Wietnam,